Forum » Companii aeriene » Companii low-cost » Cum ne cumparam biletele de avion?

Cum ne cumparam biletele de avion?

Postat de DaNN la 14:15 pe 12 Ianuarie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
As vrea ca cei care calatoresc des cu avionul ( companii low cost) sa ne impartaseasca cateva aspecte privind cumpararea biletelor. Am fost la o agentie a companiei Blue Air , am intrebat de niste bilete la Milano, si mi-a spus ca ma costa 240 euro. ( iar pe site pretul era in jur de 40 euro).
Am inteles ca trebuie sa platesti biletele prin transfer bancar, si nu mai trebuie sa platesti nimic in plus.
De asemenea la Wizz Air, daca platesti biletele cu cardul Wizz de la BCR, beneficiezi de inca o reducere.
Postat de monique_tgv la 20:30 pe 13 Ianuarie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Buna!
Noi ne-am cumparat bilete de avion direct de pe site-ul de la Wizzair si am achitat prin transfer bancar (avem 24 Banking de la BCR) si nu am avut nici un fel de probleme.
Postat de VacantaLowCost la 00:11 pe 8 Februarie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Buna!

Si noi tot prin transfer bancar am cumparat biletele de la Wizz Air (comisioane mai mici la cumparare decat direct cu cardul pe site). La Blue Air am cumparat numai online, exista o taxa suplimentara (nu foarte mare) care se adauga in timpul procesului de cumparare. La Blue Air se poate face rezervarea biletelor si prin call-center (cel mai probabil plata se face ulterior prin transfer bancar). In general, la plata online (direct cu cardul) se ia un comision extra fata de tariful / pretul afisat initial (nu stim exact cat se duce la compania care intermediaza plata - procesatorul de plati, dar sigur o parte din acest comision se duce aici). Oricum, ca idee, noi nu am intampinat pana acum probleme la plata biletelor de avion, nici online si nici prin transfer.

Wizz Air a lansat recent impreuna cu BCR un card de credit, care beneficiaza intr-adevar de "tratament preferential" Happy. Detalii despre card pot fi gasite aici: http://www.vacantalowcost.ro/news/wizz-air-lanseaza-in-romania-noul-card-de-credit-bcr-wizz-air_1164.html.

Daca aveti intrebari puteti oricand sa ne scrieti pe contact@vacantalowcost.ro, raspundem rapid Happy.
Postat de sweet_bibitza la 17:43 pe 22 Martie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Am si eu o nedumerire..am gasit bilete spre Valencia si anume 300 euro pentru 2 persoane. As vrea sa stiu in acesti 300 euro sunt incluse si taxele pentru bagaje?Si daca da pentru cate bagaje de cala,unul sau doua????
Postat de dogaruiulian la 09:05 pe 28 Aprilie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde

Depinde la ce companie ai cautat rezervare. Da mai multe detalii.

Postat de popamirceacricau la 10:00 pe 18 Mai 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Cel mai bine este sa intri pe siteul companiei wizair si sa alegi cele mai bune oferte .
Daca alegi cu 2-3 luni inainte poti gasi super oferte.
De cumparat poti in 5 pasi.
Postat de DaNN la 12:28 pe 2 Iunie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Si noi, am cumparat bilete de avion de la Blue air, de pe site-ul lor ( plata cu cardul) : pentru Mallaga, in august, pret bilete 130 E ( + 30 E bagajul de cala ).
Postat de adnana_nana la 19:08 pe 3 Iunie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
si daca era platit biletul de avion prin transfer bancar diferenta era de 200 de euro ? aiurea, agentiile isi fac reclama nesincera, am patit si eu cu multe agentii, una pe site alta la agentie, valabil si pentru alte servicii ale agentiilor de turism.