Forum » Vacante » Pe cont propriu sau agentie de turism? » In Caraibe e mai bine cu agentia.

In Caraibe e mai bine cu agentia.

Postat de robert3786 la 00:14 pe 12 Februarie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Am facut 2 calcule si daca-mi cumparam singur biletul de avion si hotelul m-ar fi costat cu 800 euro mai mult. Am fost cu playatour.ro si am avut si asistenta..tot in banii acestia. Cred ca depinde de destinatii: pt destinatiile din relativa apropriere de RO, cred ca e mai bine individual, dar pt. cele mai indepartate un sejur complet, de cele mai multe ori e mai bine sa-l luati prin agentie. Dupa aceea mai intervin 2 aspecte: daca agentia e prea mica, va pune probabil mai mult suflet, insa va depinde de marii Tour Operatori, daca agentia e mare si apar probleme..iti dau cu tifla de la inaltimea lor. Majoritatea agentilor, cel putin pt destinatia mentionata mai sus nici macar nu cunosc ce vand. Nu stiu mai nimic despre clima, fus orar, etc..ce sa mai vb despre alegerea unui hotel sau altul. Exemplul de mai sus nu vi l-am dat degeaba, insa cred ca sunt singurii care stiu ce vand si unde vand Happy. E adevarat, ca avand si in Rep. Dominicana o filiala, le e usor sa stie despre ce e vorba acolo. Nu va zic ce "mandrie" romaneasca m-a apucat, in frumosul aeroport din Punta Cana (acoperisul e facut din frunze de palmier) cand toti cei din avionul cu care am fost si noi s-au imbarcat frumos in autocare, iar noi am fost preluati de o domna draguta si am ajuns cu masina ei la hotel (numai noi 2 si insotitoarea noastra). Cand deja am coborat la masa, cei care au venit cu autocarele..inca mai completau formalitatile de cazare. De obicei, ca roman in exemple de genul acest, situtia sta exct pe dos: strainii primii iar noi ce ce ramanem. In fine, ca sa rezum, stisfactia privitoare la hotel si asitenta au fost peste medie, insa vacanta in sine si Republica Dominicana au fost de vis. Pentru cine are posibilitatea sa meraga, imi permit un sfat: nu ratati aceatsta destinatie, isi merita toti banii. Pe mine personal si pe sotie ne bate gandul sa emigram. In afaceri e o situatie cam ca la noi imediat dupa '89...(cine vrea sa intelega, intelege) iar clima si peisajele sunt pur si simplu bestiale.
Postat de yavanna_vanyari la 14:08 pe 28 Iunie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde

Multumesc pentru postul tau ,mi-a placut. Cum e situatia din afaceri? E bine sau rau?

Ar fii bine sa deschid o afacere in Rep Dominicana in domeniul hotelier sau in management de coasta si management marin?

Postat de vavagrup la 15:42 pe 6 Iulie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
Mult succes , in vederea emigrarii . Tinem legatura poate emigram in grup .
Postat de alexstir la 19:42 pe 7 Iulie 2011 RaportRaporteaza      Raspunde
buna
unde mai exact ai fost? statiune, hotel etc